50 let ustanovitve OŠTO Logatec
LogatecLetos mineva 50 let od formiranja Občinskega štaba za TO Logatec (OŠTO). Zagotovo je to bil mejnik v delovanju TO Logatec. OŠTO je poskrbel za ustrezne strokovne priprave (usposabljanja, preverjanja ipd.), materialno oskrbo in ustrezen kader, kar je bilo dobrih 15 let kasneje s pridom uporabljeno tudi v vojni za Slovenijo 1991 leta.
Prvi poveljnik je v OŠTO Logatec postal Viktor ŠEN, kapetan I.r. Kot častnik in učitelj je poskrbel za oblikovanje štaba ter enot TO. Eno leto je deloval sam. Naslednje leto se mu je pridružil poročnik Peter Logar, na mesto pomočnika za operativne zadeve, potem pa še višji vodnik Zvonimir Maček, na delovno mesto skladiščnika MTS.
Osnovna naloga štaba je bila formiranje enot in poveljstev TO, usposabljanje in popolnjevanje z MTS . V začetku leta 1981 je Viktor Šen odšel na Republiški štab, v OŠTO Logatec pa je bil za poveljnika postavljen stotnik Miroslav Pogačnik (prej: poveljnik čete). Izvedena pomladitev v štabu vojne sestave ter popolnitev enot z mlajšimi vojnimi obvezniki se je pozitivno odrazila tudi v vojni za Slovenijo leta 1991.
V času vojne so na področju občine Logatec uspešno delovale enote TO, ki so se usposobile in konsolidirale v času delovanja OŠTO. Dobra organizacija in delovanje OŠTO pred vojno je bistveno pripomogla k naši uspešnosti v vojni za Slovenijo 1991.
Leta 1990 je še staro vodstvo TO (RŠTO) sprožilo centralizacijo hranjenja MTS, kar je sprožilo med teritorialci nezaupanje do vodstva v RŠTO, ki je bilo pozneje zamenjano.
V OŠTO Logatec je zato bil avgusta 1990 pripravljen poseben načrt za oskrbo z MTS, formirano je bilo deset tajnih skladišč TO (za oborožitev in dokumente TO), ki so bila razporejena po območju občine Logatec.
Letos tako mineva 35 let od formiranja tajnih skladišč TO Logatec in v spomin na to smo tudi letos izvedli POHOD PO POTEH TS TO/90-91 LOGATEC. V sklopu pohoda smo tudi letos odkrili spominska obeležja na dveh lokacijah TS. Eno pri Marjanu Jerini in drugo pri Zvonimiru Mačku.
Pohod je uspešno vodil Blaž Vavken , govor ob odkritju spominskih plošč pa je imel Miro Pogačnik. V nagovoru je poudaril takratni pomen in nevarnost tega dejanja ter se vsem akterjem pri formiranju TS zahvalil za postavitev spominskih obeležij in takratno hrabro delovanje in pa za pogostitev vseh pohodnikov na obeh lokacijah.
Na zaključku – v OŠ Tabor Logatec – na kosilu in ob slovesu je bilo čutiti zadovoljstvo udeležencev pohoda, ki so se ob pogovoru družili kar nekaj časa.